Sex má velký vliv na váš běh. Platí to i obráceně!
RUNGO.CZ 24.6.2015
Hokejisté žijí z výkonnostních důvodů celé šampionáty v celibátu. Funguje sexuální dieta i na zvýšení výkonnosti běžců? Zeptali jsme se sexuologa, endokrinoložky, mentálního kouče i vrcholového sportovce a výsledky nejsou jednoznačné.
..........................
Úryvek z článku RUNGO.CZ
..........................
Jak to vidí mentální kouč?
„Síla a pozitivní vliv sexu se velmi podceňuje, stejně často jako samotná příprava a regenerace psychiky,“ říká známý mentální kouč Jiří Kastner. Západní medicína a sportovní metodici často sex zakazují a nedoporučují jako něco škodlivého a ohrožujícího požadovaný sportovní výkon. Z několika důvodů s takovým paušálním přístupem nelze souhlasit. „Odborná literatura a časopisy častou sklouznou pouze k výpočtu spálených kalorií při sexu, a to ještě navíc při ´standardním sexu´. Určitě může být zajímavým zpestřením běžecké přípravy dohledat si i zdroje, které sex vnímají jako cestu k ovládnutí netušených energií a silnou zásobárnu pozitivních emocí, využitelných právě jak pro posílení psychické odolnosti, tak i zvýšení fyzické výkonnosti,“ doporučuje Jiří Kastner.
Pokud je sex pouhým ukojením touhy nebo dokonce jen prostředkem zpestření večera, pak významný přínos pro výkon nelze očekávat. Ale pokud hovoříme o sexu plném emocí a cíleně probuzených energií, pak se blížíme k rituálům, které byly využívány pro nabuzení k maximální výkonnosti a ovládnutí mysli i těla ve prospěch úspěšného lovu nebo bitvy. Rituály spojené se sexuálními praktikami byly naopak často součástí přípravy na rozhodující bitvy, ve kterých šlo doslova o život, což je asi ta nejvyšší motivace chtít podávat maximální výkony. Problém je spíše v neznalosti a neumění sexuální energii pro svou psychiku i fyzické výkony správně využívat.
Domnívám se, že za předpokladu správné práce s tréninkem těla i psychiky není sex výkonu nijak škodlivý a stejně tak i vysoká fyzická zátěž nemusí mít zákonitě hrubé následky na sexuální život. Různé problémy, jako je amenorea u běžkyň, snížení apetence nebo impotence běžců, jsou často symptomy naprosto jiných naakumulovaných problémů nebo dluhů vůči vlastní psychice a tělu než výsledek vysoké fyzické zátěže,“ boří kouč některé mýty.
Sex bezesporu patří mezi aktivity, které je vhodné praktikovat uváženě, ale i s vytrvalým cílem objevení nového. Například jak využít sexuální energie právě pro zvýšení sportovní výkonnosti. Při špatném přístupu může i sex samozřejmě nadělat více škody než užitku. „Účelnější i příjemnější cesta, než sex paušálně nedoporučovat či dokonce zakazovat jako něco výkonům škodlivého, je tuto oblast více studovat a naučit se energie sexu pro naši (i sportovní) výkonnost lépe využívat. Pokud vám tedy trenér zakázal sex večer před výkonem, nechte ho na ráno,“ doporučuje Jiří Kastner.
Více na http://rungo.idnes.cz/jak-beh-ovlivnuje-sex-059-/behani.aspx?c=A150623_001501_behani_ura
Kontaktní formulář
Doplňující obsah
Blog
HUMAN SKILLS
Reference
Další informace
Klíčová slova mé práce
- Mentální trénink
- Psychologie výkonu a úspěchu
- Vzorce úspěchu
- Sport, Golf, Trenér
- Business, Byznys
- Management
- Leaderment
- Leadership
Vzorce úspěchu
- Jaké hodnoty ovládají Váš život ?
- Jakým hodnotám věříte?
- Jaké hodnoty vytváříte a předáváte?
- Jaké výsledky od sebe očekáváte?
© 2024, JIŘÍ KASTNER – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing